Głośniki 2.1

Istnieją różne technologie, z jakich można korzystać w kontekście wysokiej klasy nagłośnienia. Formatem, jaki w tym momencie uchodzi za najbardziej uniwersalny i jednocześnie dający najwięcej możliwości jest 5.1, który zakłada obecność dwóch głośników głównych, głośnika centralnego oraz dwóch głośników efektowych w ramach jednej konfiguracji.

Co ciekawe, rozwiązanie tego rodzaju są dostępne na rynku od dobrych kilkunastu lat, choć znacząco zmieniły się detale technologii oraz kształt cyfrowych formatów zapisu i odtwarzania dźwięku. Technologia stara, ale udana Zanim można było mówić o czymś takim jak „era 5.1” na rynku dominowało nagłośnienie w systemie 2.

1. Najczęściej zakłada on, że dwóm głośnikom podstawowym towarzyszy subwoofer, czyli specjalny głośnik dedykowany odtwarzaniu tonów niskich. Znane są jednak słabsze konfiguracje, w których dodatkowy subwoofer w ogóle nie występuje, ale głośniki niskotonowe mogą być również wbudowane w kolumny.

Pojawia się pytanie, czy na obecnym etapie rozwoju rynku systemów audio przestarzała opcja ma nadal sens? Okazuje się, że tak, ponieważ w sprzedaży znajdziemy zaskakująco dużo zestawów głośnikowych wykonanych w technologii 2.1. Co ciekawe, są one najczęściej wybierane przez użytkowników komputerów, jacy chcą cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem bez konieczności sięgania po bardziej zaawansowane rozwiązania audio.

Głośniki 2.1 podłączone do karty dźwiękowej peceta klasy premium są w stanie pozytywnie zaskoczyć głębią sceny oraz czystością brzmienia i jego detalami w zakresie niskich i wysokich tonów. Materiały mają znaczenie Oczywiście jak w każdym przypadku, tak i tutaj należy zwracać uwagę na techniczne szczegóły.

Najwyżej oceniane są zestawy, w których „pudła” głośników zostały wykonane z drewna, a przynajmniej z materiału drewnopochodnego (zazwyczaj jest to płyta meblowa lub wiórowa). Eksperci wskazują, że głośniki tak zaprojektowane oferują lepszą jakość brzmienia i tyczy się to wszystkich konfiguracji, również tych dużo bardziej zaawansowanych aniżeli poczciwe 2.1.